ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի Պասքիեի հետ:
Շնորհավորելով Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-ամյակի կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ մարտահրավերներին դիմակայելու եւ լուծումներ փնտրելու ճանապարհին Հայաստանը շարունակելու է ապավինել Եվրոպայի խորհրդի աջակցությանը: ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարվա մարտ ամսին Երեւանում կայացած իրենց հանդիպումից ի վեր Հայաստանը մի շարք հաստատակամ քայլեր է կատարել դատաիրավական բարեփոխումների օրակարգի շրջանակներում: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Ազգային ժողովի նախագահը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանն այժմ ձեռնամուխ է եղել Ընտրական օրենսգրքի եւ Կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխմանը:
Լիլիան Մորի Պասքիեն, ողջունելով Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունն իրենց միջազգային պարտավորությունների կատարման ճանապարհին, իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարացման գործընթացին: Լիլիան Մորի Պասքիեի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը նաեւ անդրադարձել է Հայաստանի կողմից կանանց եւ երեխաների նկատմամբ բռնությունը կանխելուն ուղղված գործընթացին:

On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Liliane Maury Pasquier.
Congratulating PACE President on the occasion of the 70th anniversary of the establishment of the Council of Europe Ararat Mirzoyan noted that on way of resisting the challenges and seeking solutions Armenia would continue to rely on the support of the Council of Europe. The NA Speaker stated that after their meeting in Yerevan in March of this year Armenia had taken resolute steps in the frameworks of the judicial-legal reform agenda. During the meeting the sides also touched upon the situation created over the Constitutional Court. The President of the National Assembly has also stated that now the Parliament of Armenia has launched the reform on the Electoral Code and the law on Parties.
Welcoming the readiness of the Armenian authorities on their way to the implementation of their international obligations Liliane Maury Pasquier in her turn expressed willingness to continue the support to the democratic process of Armenia. At Liliane Maury Pasquier’s request Ararat Mirzoyan also reflected upon the process aimed at preventing the violence towards women and children.